Cesty za energií: Úsov

23. srpna 2017 v 16:22 |  Cesty za energií
Vyrazila jsem na další zajímavé místo v našem okolí. Tentokrát Úsov. Každý trochu zcestovalý člověk zná úsovský zámek, který je proslulý svými loveckými trofejemi. Tak tento zámek se stal cílem naší cesty a přibrali jsme i další zajímavé místo v Úsově. Źidovský hřbitov.Tentokrát jsem vyrazila s dalším naším kamarádem, Karlem. Ten se dlouhodobě zajímá o historii a vede i kroužek o historii našeho města. také provádí na městské věži, což způsobilo úsměvné faux pas, neboť na výlet jsem vyráželi hned po skončení jeho průvodcovských povinností a zapomněl si sundat cedulku s nápisem průvodce :-) Takto označen šel i na zámek a až po setkání s opravdovou zámeckou průvodkyní a její poznámce o kolegovi nám to došlo... já si říkala, co se k nám připojují lidi na nádvoří...
Zámek pod mraky působil tak trochu stroze a nepřístupně, ale když vyšlo sluníčko, nálada se úplně změnila.


Výhled na starý kostel a do dálek...

Co se týká zámku, tak z toho si odnáším smíšené pocity. Zámek jako takový je hezký, historické sbírky se mi líbily, zvlášť nálezy z dávného středověku. Podkovičky, meče, kování sedm set let staré... moderní interaktivní část věnovaná lesnictví a naší přírodě se mi líbila také a moc. Ale... ty místnosti s loveckými trofejemi, ty tedy ne. Tam se mi už pak udělalo i zle z toho množství zbytečně zabitých zvířat. Kůže malého lvíčátka, všude po zdech hlavy antilop, zeber, žirafy, bizonů a dalších zvířat. Odpadkový koš ze sloní nohy. Hnus. Já vím že je to věc názoru, ale pro mě je zabíjení jen tak pro zábavu prostě nepřijatelné. Tady nešlo o žádné udržování stavů zvěře v revíru nebo opatření si potravy. Jen prostě pozabíjet všechno co se mi tam zalíbí, dovézt a chlubit se. Neúcta k životu. Znovu jsem si to připomněla na žvidovském hřbitově. Myšlenka na nábytek z paroží (dobře, většinou shozeného) se mi tady vrátila v představě nábytku z kostí zabitých židů v koncentráku. Pro někoho možná přehnané, ale ty kořeny zhovadilosti začínají už někde u toho lovu pro radost.
Teď už k tomu hřbitovu. Nikdy jsem na židovském hřbitově nebyla a tato kultura je mi celkově cizí, tak jsem byla zvědavá, jak na mě bude působit. Musím říct, že jsem měla po projití branou pocit, že jsem úplně v jiném století a jiné zemi... Tak moc jejich kultura i oni sami od nás zmizeli. Celé to je takové prastaré a jakoby ztracené v čase. Odváté větrem. Nejsem přítelem žádného náboženství a nejsem ani věřící, přesto nechci, aby mé řádky vypadaly že jsou bez respektu. To rozhodně ne. Jen stojím stranou a dívám se na tyhle věci s odstupem.
Na hřbitově bylo ticho, doléhal sem samozřejmě hluk z pouťové zábavy, ale tu atmosféru nijak nenarušil. za tou zdí prostě existoval jiný čas. Posuďte sami na fotkách. I z nich čiší zvláštní klid a prázdnota.Tady je náš kamarád Karel..


a tady já...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dominátor Dominátor | Web | 23. srpna 2017 v 16:32 | Reagovat

http://lagablog.blog.cz/1708/stupidni-reality-show-na-nove-cast-2

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama